Keď kvasenie skončí je potrebné čo najskôr víno "stočiť" z odumretých kvasiniek a kalu, lebo ak ostane dlhšie bez stočenia, môže dostať nepríjemnú príchuť po kvasinkách.
Prvé stáčanie vína robíme do 2 dní po skončení kvasenia, alebo ak CO2 uniká cez kvasný uzáver veľmi pomaly (približne raz za minútu, ak máme správne množstvo vody v kvasnom uzávere) .
Najprv sa uistíme, že kvasenie neskončilo predčasne (pozri kapitolu sladenie a kvasenie) a pripravíme si potrebné vybavenie na stáčanie:

1, menšiu kvasnú nádobu (napr. ak máme víno v 15 litrovom demižóne, potrebujeme 10 litrový demižón a 2 - 3 litrové fľaše)
2, hadičku na sťahovanie vína (ak máte kvasnú nádobu s výpustným ventilom, zaobstarajte si takú hadičku, aby sa dala naňho nasunúť)
3, veľký lievik
4, plastové sitko
5, záclonu s malými otvormi, prípadne podobnú filtračnú tkaninu
Stáčanie vína
Pri stáčaní postavíme kvasnú nádobu opatrne, aby sme zbytočne nerozvírili kal na vyšší stôl tak, aby bola nádoba do ktorej víno stáčame nižšie ako plný demižón. Hadičku vsunieme tesne pod hladinu vína, nasajeme a stáčame. Konce hadičiek by sa mali dotýkať steny demižónu, aby sa zamedzilo jednak prílišnému vzdušneniu a aby sme videli, či už nenasávame kal.
Ak obsahuje víno veľa kalov, alebo ak je v demižóne ovocie, alebo ak nie je príliš náchylné na hnednutie je vhodné na koniec hadičiek pripevniť čistou gumičkou záclonu, aby sa čo najviac odfiltrovali kaly.
Červené vína môžeme pri stáčaní filtrovať aj cez sitko so záclonou.
Pri stáčaní je vhodné nakloniť kvasnú nádobu opatrne nabok, tým docielime, že stočíme takmer všetko víno s minimom kalu (pozri obrázok). Je účelné ak si množstvo vína rozpočítame tak, že pri stáčaní najprv naplníme menší demižón a nakoniec ešte 2 - 3 fľaše. Keďže kal sa stáča až nakoniec, aj keď ho náhodou nasajeme, bude vo fľaši a nie v demižóne.
Klasické stáčanie vína hadičkou
Šikmé stáčanie vína - lepšia filtrácia kalu
Stáčanie má prebehnúť čo najrýchlejšie vo vyvetranej miestnosti, víno má byť v čo najmenšom kontakte so vzduchom. Kontakt so vzduchom môžeme obmedziť tak, že na hrdlo demižónu dáme sáčok, urobíme do neho otvor a prestrčíme cez neho hadičku.
Po stočení uzavrieme demižón najlepšie mikroténovým sáčkom, ktorý viackrát prehneme a tesnou gumičkou, odložíme demižón na chladné miesto so stálou teplotou približne 10 - 12°C. Chránime ho pred svetlom.
Druhé stáčanie robíme 3 - 6 mesiacov po prvom stáčaní. Demižón opatrne položíme na stôl, aby sa zbytočne nerozvírili kaly a postupujeme rovnako ako pri prvom stáčaní. Víno už nefiltrujeme cez sitko ani záclonu.
Stáčame do rovnako veľkého demižónu a zbytok doplníme podľa potreby z fliaš tak aby bol demižón plný (zaplnený aspoň do polovice hrdla).
Pri druhom stáčaní už môžeme stáčať aj do fliaš, no nejaké kaly sa ešte môžu po čase usadiť. Ak sa víno skonzumuje rýchlo, nevadí to. Ak víno robíme na dlhší čas, môžeme urobiť ešte tretie stáčanie. Pre domáce víno je to však pre bežné použitie nepotrebné.
PRVÉ STÁČANIE
DRUHÉ STÁČANIE
STÁČANIE DO FLIAŠ
Pri plnení vína do fliaš má byť výška hladiny asi 3 cm od vrchného okraja.
Ak chcete používať korky, fľaše musia byť uložené poležiačky, abo bol korok vždy namočený a teda roztiahnutý. Je tam nutná občasná kontrola, či nevysychá a víno nepreteká. Korky musia byť nové, alebo poriadne vyvarené v horúcej vode. Je možnosť používať aj umelé korky, ktoré sú stabilnejšie, fľaše môžeme skladovať postojačky a nehrozí žiadne riziko.
Odporúčam však plniť víno do klasických fliaš so šrubovacím uzáverom.
Sú stabilné, ľahko ich zoženiete (ak potrebujete väčšie množstvo, ochotne vám ich dajú v hociktorom pohostinstve). Skladujeme ich postojačky tak, aby sa víno nedotýkalo vrchnáka.
Pri stáčaní do fliaš platí ako pri všetkom, že čistota je prvoradá. Víno vo fľašiach chránime pred priamym svetlom. Lepšiu ochranu poskytujú farebné fľaše (hnedé alebo zelené).
Počet návštev
Uskladnenie
hit counter
Vinecko.6f.sk
Vitajte na stránke
Začíname
Výrobné postupy
Ostatné