Drvenie ovocia
Ručné drviče sa hodia na menšie množstvo ovocia. Na mäkké bezkôstkové ovocie vám postačí aj obyčajný mlynček na maso. Má tú nevýhodu, že ovocie je následne potrebné ešte vylisovať. Ak použijete odšťavovací mlynček, táto činnosť odpadá. Na väčšie množstvo a tvrdšie ovocia sa viac hodí mechanický drvič s násypkou s ježkovými či ryhovanými valcami.
Klasický ručný nerezový mlynček na mäso
Ručný odšťavovací mlynček
Mechanický drvič pre väčšie množstvo ovocia
Mechanickým drvičom s násypkou spracujete viac ako 100kg ovocia za hodinu. Má výhodu, že ho môžete položiť priamo na lis (ak to umožňuje konštrukcia lisu) a rozdrvené ovocia ihneď lisovať. Ľahko sa čistí. Jeho nevýhodou je vysoká cena. Na bazári nájdete drviče s podobnou konštrukciou za oveľa výhodnejšie ceny (okolo 150 eur). Nerez je najlepší materiál, no lisy z drevenou či plastovou násypkou sú o dosť lacnejšie. Drevený drvič (na obr. vpravo) sa dá zohnať za 60 eur. Drevo sa však ťažšie čistí, plast sa vám môže po čase zlomiť.
Mechanický drvič
ježkovité valce
Mechanický drvič
ryhované valce
Drevený drvič
Drvič na lise
Sú vhodné na spracovanie veľkého množstva ovocia. Existuje veľa rôznych drvičov. Ak kupujete strojový drvič, najlepší je celonerezový, s vysokým výkonom a veľkou násypkou. Tu sú obrázky niektorých typov:
Príklady strojových drvičov ovocia
Ak máte potrebné vybavenie a ste trochu kutil, môžete si drvič vyrobiť napríklad aj z bubnovej práčky alebo vedra a vŕtačky:
Drvič na lise
Kôstkové ovocie (čerešne, višne, trnky ...) nedrvíme klasickými mlynčekmi, lebo by mohlo dôjsť k poškodeniu kôstky (obsahujú škodlivé látky). Existujú síce odkôstkovače a drviče pre kôstkové ovocie, sú to však drahé zariadenia. Preto kôstkové ovocie väčšinou drvíme opatrne ručne, alebo s pomôckami, ktoré si môžeme vyrobiť doma, alebo kúpiť.
1, ručný drvič z plastu alebo dreva, na konci ktorého sú hroty
2, ručný drvič na zemiaky (ktorým sa pripravuje zemiaková kaša)
3, drvič na ručnú vŕtačku (ak máte vŕtačku, stačí kúpiť nástavec)
4, ručné drvenie, alebo použijeme sklenený pohár
Ovocie drvíme v malých množstvách v miske, alebo vo väčších množstvách vo vedre. Ovocie sa buďe ľahšie drviť a lisovať, ak ho krátko povaríme alebo aspoň sparíme horúcou vodou a necháme chvíľu postáť. Na lepšie uvoľnenie šťavy (štiepenie pektínov) môžme použiť ENZÝMY.
Drvič z práčky
Drvič na ručnú vŕtačku
Aby sa šťava počas lisovania lepšie uvoľnila, tak ovocie s pevnou štruktúrou (napríklad jablká, hrušky, tvrdú zeleninu) najprv drvíme.
MLYNČEKY - drvenie je príliš pracné a hlavne pomalé. Navyše je príliš vystavené vzduchu, nadmerne hnedne a hrozí riziko naoctenia muštu.
MECHANICKÉ DRVENIE - je oveľa výhodnejšie a rýchlejšie. Na drvenie sa používa veľa rôznych mechanických a strojových drvičov a mlynčekov. Ako všetky ostatné materiály, nesmú byť zo železa a iného kovu, okrem hliníka a nerezu. Železo musí byť natreté vhodným lakom, ten však treba vždy skontrolovať, či nemá škrabance alebo hrdzu. Tiež spoje obyčajnými klincami predstavujú riziko, že sa mušt dostane do kontaktu s kovom.
Najvhodnejše sú celonerezové mlynčeky alebo drviče, prípadne ručné drviče z dreva alebo plastu s plastovými valcami.
STROJOVÉ DRVIČE - veľmi rýchle drvenie (100kg za 5 minút), ovocie nie je dlho vystavené vzduchu. Nevýhodou je samozrejme vysoká cena (nad 200 eur), väčšinou majú zásuvku na 380V, sú ťažké, určené na veľké množstvá ovocia.
Drvič na ručnú vŕtačku. Existuje mnoho rôznych nástavcov.
Drvič na zemiaky
Drvenie pohárom
Najlepšie je ovocie podrvené na čo najmenšie kúsky, no nie na kašu. Kaša je veľmi homogénna a šťava sa z nej uvoľňuje veľmi ťažko. Drvenie by malo prebehnúť čo najrýchlejšie, aby bolo ovocie čo najkratšie v kontakte so vzduchom. Ovocie sa musí čo najskôr po drvení vylisovať, prípadne nakvasiť, aby sa pri lisovaní lepšie uvoľnila šťava. Kôstkové ovocie lepšie uvoľní šťavu, ak ho chvíľu povaríme, alebo aspoň sparíme vriacou vodou.
Ručný drvič
ČO JE POTREBNÉ DODRŽAŤ
DRVENIE PEVNÉHO OVOCIA A ZELENINY
RUČNÉ a MECHANICKÉ DRVIČE OVOCIA
STROJOVÉ DRVIČE OVOCIA
DOMÁCE DRVIČE
DRVENIE KÔSTKOVÉHO OVOCIA