Ríbezle červené - recepty z knihy (2007)
Z ríbezľovej šťavy sa dá vyrobiť skvelé víno, ktoré môže vydržať aj 10 rokov. S postupom času získava na chuti, sile a príjemnej vôni. Najlepšie je použiť červené ríbezle, môže sa vak použiť aj napol s bielymi, alebo pridať čierne ríbezle. Víno vyrobené z polovice čiernych a polovice červených ríbezlí je skoro rovnakej chuti a má arómu podobnú ako víno muškátové.
Dozreté plody oddelíme od lístia, nedozretých plodov a odstopkujeme ich. Pozor na nahnité plody a tiež aby sa jadierka nepopučili, to by spôsobilo horkú príchuť. Vylisovaná šťava sa precedí cez sito a hustú tkaninu a zleje sa do kvasnej nádoby. Aby sa získala celá ríbezľová substancia, nalieva sa ešte trochu vody na výlisky, ktoré sa ešte raz vylisujú. Potom sa šťava rozriedi rovnakým množstvom mäkkej prevarenej vody (použijeme do nej vodu z druhotného lisovania).
Všeobecný postup
RÍBEZĽOVÉ ČERVENÉ VÍNO
Recept na 22 litrov vína
Dodaj na 10 litrov šťavy 5 litrov prevarenej vychladnutej vody, dodaj roztok 5 litrov vody a 5 kg cukru (po častiach). Ak chceš mať víno sladšie, silnejšie a trvanlivejšie, dodaj 7 kg cukru, naopak, pre slabšie víno, ktoré sa dá skôr piť dodaj len 3 kg cukru. Červené ríbezle majú menej kyselín, preto je možné použiť menej cukru. Takto vzniknutý mušt nalej do kvasnej nádoby, pridaj živnú soľ a kvasinky a nechaj vykvasiť. Za niekoľko týždňov, keď skončí kvasný proces, opatrne stoč víno do čistej nádoby až po hrdlo a nechaj dokvasiť a vyčistiť. Keď sa do vyčisteného vína dodá na 7 litrov vína 1 liter vodky, alebo rumu a tekutina sa dobre premieša, získaš výborné silné víno, veľmi podobné madeire. Po stočení do fliaš nechaj v chladnej a tmavej miestnosti dozrieť minimálne 3 mesiace.
Recepty (predpisy)
10 litrov šťavy
10 litrov vody
5 kg cukru
živná soľ, kvasinky