Ríbezle červené - recepty z knihy (2001)
Pre zlepšenie farby vína a zvýšenie výlisnosti sa doporučuje nechať ríbezle 1 - 2 dni nakvasiť. Ak bobule obsahujú stopky, nemá nakvasenie trvať viac ako 12 hodín, aby nepríjemná trávnatá príchuť neprešla do vína.
Šťavu z ríbezlí je tiež možné získať vyluhovaním bobulí nad parou. Aby sme čo najviac zvýšili výlisnosť, môžeme výlisky ešte zriediť 1/3 vody a hmotu znovu vylisovať. Takto získanú šťavu spracuvávame oddelene a pridanú vodu odčítame od vody, ktorú podľa receptu pridávame ku šťave pred kvasením.
Všeobecný postup
RÍBEZĽOVÉ ČERVENÉ STOLOVÉ VÍNO
Recept na 28 litrov vína
K šťave z červených ríbezlí pridáme na 10 litrov šťavy 15 litrov vody a 5 kg cukru. Ďalej pridáme živnú soľ a vzklíčené kvasinky a šťavu necháme kvasiť pri teplote 20°C. Víno necháme dokvášať na kvasinkách. Po skončení kvasenia, keď sa víno vyčistí, stočíme z kalov a plníme do fliaš.
Recepty (predpisy)
10 litrov šťavy z červených ríbezlí
15 litrov prevarenej vychladnutej vody
5 kg cukru
živná soľ, kvasinky
RÍBEZĽOVÉ ČERVENÉ DEZERTNÉ VÍNO
Recept na 26 litrov vína
10 litrov šťavy z červených ríbezlí
12 litrov prevarenej vychladnutej vody
5,3 kg cukru
živná soľ, kvasinky
dosladenie: 2 kg cukru
Na výrobu dezertného vína použijeme úplne zrelé až mierne prezreté červené ríbezle. Odkalenú šťavu pripravíme na kvasenie tak, že k 10 litrom šťavy pridáme 12 litrov vody, 5,3 kg cukru a zákvas čistej kultúry kvasiniek ktoré kvasia pri zvýšenom obsahu cukru a alkoholu. Po dokončení kvasenia a stočení z kvasníc pridáme k vínu 2 kg cukru. Keď sa víno vyčistí a kal klesne na dno, plníme do fliaš.