Ríbezle biele - recepty z knihy (2001)
Bobule odstopkujeme a drť buď ihneď vylisujeme, alebo necháme 1 deň odležať (pre zvýšenie výlisnosti). Prvý spôsob je síce menej výťažný, ale akosť vyrobeného vína je podstatne lepšia. Ak je šťava kalná, necháme ju sedimentovať (samovoľne usadiť kal na dne) a až potom odkalenú šťavu upravujeme pre kvasenie.
Ak robíme víno vo väčšom množstve, môžme šťavu lisovať aj so stopkami, je to pracovne výhodnejšie. Šťavu z ríbezlí je tiež možné získať vyluhovaním bobulí nad parou. Aby sme čo najviac zvýšili výlisnosť, môžeme výlisky ešte zriediť 1/3 vody a hmotu znovu vylisovať. Takto získanú šťavu spracuvávame oddelene a pridanú vodu odčítame od vody, ktorú podľa receptu pridávame ku šťave pred kvasením.
Všeobecný postup
RÍBEZĽOVÉ BIELE STOLOVÉ VÍNO
Recept na 22 litrov vína
K 10 litrom šťavy z bielych ríbezlí pridáme 10 litrov vody a 3,8 kg cukru. Šťavu necháme kvasiť pri teplote 20°C. Aby sme kvasenie urýchlili a pridali na akosti, pridáme živnú soľ a zákvas čistej kultúry kvasiniek. Po búrlivom kvasení víno stočíme z kvasníc a necháme dokvasiť v inej nádobe, ktorú naplníme až po okraj. Po dokvasení stočíme, necháme odležať, kým kal klesne na dno a víno sa vyčistí a plníme do fliaš.
Recepty (predpisy)
10 litrov šťavy z bielych ríbezlí
10 litrov prevarenej vychladnutej vody
3,8 kg cukru
živná soľ, kvasinky
RÍBEZĽOVÉ BIELE DEZERTNÉ VÍNO
Recept na 24 litrov vína
10 litrov šťavy z bielych ríbezlí
10 litrov prevarenej vychladnutej vody
4,7 kg cukru
živná soľ, kvasinky
dosladenie: 1,8 kg cukru
K 10 litrom vylisovanej a vyčistenej šťavy pridáme 10 litrov vody, 4,7 kg cukru, živnú soľ a zákvas čistej kultúry kvasiniek. Aby sme búrlivé kvasenie čo najviac urýchlili, kvasíme šťavu pri teplote 20°C. Po búrlivom kvasení víno ponecháme, pokiaľ je to možné, na kvasinkách. Po stočení z kalov pridáme k vínu 1,8 kg cukru a víno premiešame kým sa cukor úplne rozpustí. Necháme odležať a keď sa víno vyčistí, plníme do fliaš.