Brezová šťava (Březová míza)
Doba zberu: marec - apríl
Domáce víno z brezovej šťavy (miazgy) môžme pripraviť len výnimočne, pretože šťavu získame na jar len zo stromov určených k výrubu. Táto možnosť sa naskytne len zriedka a preto predpis je uvedený skôr informatívne. Miazgu z brezy používame hneď, lebo víno zo staršej miazgy ľahko podlieha chorobám a chybám (horknutie, slizovatenie ...). Z rovnakých dôvodov sa nedá víno dlho skladovať.
AKO ZÍSKAŤ BREZOVÚ ŠŤAVU (recept z r.1845 storočia, z knihy 2007)
Na jar pred rozkvitnutím listov vyťahuje breza zo zeme toľko šťavy, že kvapky stekajú z konca vetvičiek. Táto šťava (miazga) sa zbiera za pomoci malého dreveného korýtka, ktoré sa upevní ku kôre a zasunie do malej vyvrtanej dierky na južnej strane stromu. Otvor musí byť 1 - 2 palce (rovná sa 2 - 5 cm) do hĺbky kmeňa, podľa hrúbky stromu - hlbší škodí stromu a dáva menej miazgy. Pod korýtko sa umiestni nádoba, do ktorej miazga steká. Šťavy je toľko, že z veľkého stromu sa za deň nazbiera 20 - 40 litrov. Čím vyššie sa otvor vyvrtá, tým je miazga kvalitnejšia, ale v menšom množstve. Najlepšie vyteká z vetvičiek 2 - 3 palce silných (5 - 8 cm). Zber miazgy z jedného stromu môže trvať až 14 dní, ale po tak veľkej strate tejto tekutiny by mohla breza odumrieť. Bez viditeľného poškodenia môže zber miazgy trvať približne 2 dni, potom je nutné otvor dôkladne uzavrieť a ošetriť, čo prevedieme dreveným kolíkov a zmesou zeminy a čerstvého kravského lajna. Šťava z brezy je priehľadná a sladkastá. Jej pozvoľným varením môžeme docieliť hustoty cukrového sirupu, môžeme z nej aj istý druh cukru získať. Na dedinách sa z brezovej šťavy kvasením pripravuje veľmi lahodný, sladkokyslý nápoj. Rovnako sa dá zo šťavy vyrobiť nápoj podobný šampanskému.
V medicíne brezová šťava prečisťuje krv a moč, lieči svrab, odstraňuje vyrážky na koži a povrchu tela. Pomáho proti tvorbe kameňov v tele a ich zväčšovaniu a tlmí kruté bolesti spojené s týmito problémami. Ako liek sa musí užívať čerstvá a nalačno až 4 poháre denne a nemocný musí byť stále v pohybe. Ak by brezová šťava spôsobovala plynatosť a bolesti žalúdka, je potrebné ju pred použitím ohriať. Aby sa šťava nepokazila, nalejte ju do fliaš a navrch dajte trochu olív, potom fľaše zazátkujte a uložte do chladnej tmavej miestnosti.
AKO ZÍSKAŤ BREZOVÚ ŠŤAVU (recept z knihy 2013)
Najlepším obdobím pre zber brezovej šťavy je jar, keď sa ešte púčiky nerozvinuli na listy. Miazga sa zbiera pomocou plastovej trubičky vloženej do vyvrtaného otvoru v kôre, ktorou sa prenáša do sklenenej fľaše. Štandardnú fľašu s objemom 4,5 litra vybavenú korkovým uzáverom s priemerom 2,5 cm dostanete v obchode s potrebami pre vinárov. V uzávere vytvorte otvor pre vloženie plastovej hadičky. Ručným vrtákom (nebožiec) vyvrtajte do kôry brezy otvor s priemerom 2,5 cm, hlboký 6 mm. Nasaďte korkový uzáver do vytvoreného otvoru, vsuňte do neho hadičku a druhý koniec nechajte prechádzať ďalším korkovým uzáverom na fľaši. Nechajte tu drobnú medzeru, aby mohol z fľaše unikať vzduch. Fľašu zaistite povrazom alebo drôtom uchyteným okolo kmeňa stromu.
Ponechajte fľašu na strome 2 dni. Za tú dobu by sa za priaznivých podmienok malo vo fľaši nazhromaždiť 4,5 litra miazgy. Po vybratí uzáveru z hadičkou z kôry vždy utesnite otvor novým korkovým uzáverom - to stromu pomôže obnoviť hmotu stratenej kôry.
Obsah cukru v miazge je pomerne nízky - približne 29 mililitrov - môžete si teda sladkosť upravovať podľa vlastnej chuti.
Vinecko.6f.sk
Vitajte na stránke